W czwartek 9 sierpnia, w wieku 79 lat, zmarł w Warszawie Jan Bielecki - prawnuk Marii Konopnickiej, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, które powstało w 1958 r. Od początku był związany z Muzeum w Żarnowcu, uczestniczył w najważniejszych uroczystościach rocznicowych poświęconych autorce Roty oraz naszej instytucji. W 2003 r. - podczas Obchodów 100-lecia Daru Narodowego dla Poetki, zorganizowanych w Muzeum w Żarnowcu - Jan Bielecki otrzymał Dyplom Honorowy "Przyjaciel Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu". Jest to wielka strata dla Muzeum w Żarnowcu, ponieważ mieliśmy kilka wspólnych planów badawczych i wydawniczych do zrealizowania w najbliższym czasie. W tym roku miał także przyjechać do Żarnowca na kolejną edycję Festiwalu oraz na uroczystości poświęcone 170. rocznicy urodzin poetki i 55-lecia powstania Muzeum.
Wielokrotnie Jan Bielecki wspominał: pochodzę ze wschodu i nie mam swojego miejsca rodzinnego, ale mam takie dwa miejsca w Polsce do których jestem bardzo przywiązany: jedno to jest Przedbórz, a drugie to jest Żarnowiec, gdzie jest dom Marii Konopnickiej. Miałem bardzo serdeczny związek z ukochaną córką mojej prababki, Zofią Konopnicką, po drugim mężu Mickiewiczową. Mieszkała w Żarnowcu do ostatnich dni. Mieliśmy z nią niezwykłe wieczory. Dostawałem od niej codziennie do przeczytania plik listów poetki, które potem omawialiśmy. W książce pt. Upominki od narodu. Jubileusze, rocznice, obchody pisarzy (red. Tadeusz Budrewicz, Paweł Bukowski, Renata Stachura-Lupa. Żarnowiec: Muzeum Marii Konopnickiej, 2010, s. 333) Jan Andrzej Bielecki tak napisał o Żarnowcu i naszej instytucji:
[...] Bodaj najważniejsze jest poczucie silnych więzów jakie łączyły i nadal łączą nas z Żarnowcem. Tak jak i dla Marii Konopnickiej, Żarnowiec był dla wielu z nas oparciem oraz miejscem azylu i odpoczynku po długiej tułaczce. [...]
W Żarnowcu, tak jak nasza znakomita Babka, znaleźliśmy chwilę wytchnienia wśród wspaniałych życzliwych ludzi. Trzeba więc przyznać, że kiedy w roku 1959 podjęliśmy decyzję dołączenia naszych dziedzicznych po Janie Konopnickim części Żarnowca, do darowanych przez jego siostrę Zofię z Konopnickich Mickiewiczową części jej i Laury z Konopnickich Pytlińskiej i podpisywaliśmy akt notarialny darowizny, towarzyszył tej formalności pewien niepokój. Niepokój o przyszłość miejsca, które było dla nas bardzo ważne, a co do możliwości utrzymania jego znaczenia w szerszym aspekcie nie mogliśmy wtedy mieć pewności. Rosnąca ranga Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu rozproszyła nasze obawy, a jego obecna pozycja - znaczącego ośrodka kultury, dała nam powody do rodzinnej satysfakcji.

Jan Andrzej Bielecki urodził się 22 września 1933 r. we Lwowie i był wnukiem najmłodszego syna poetki Jana Konopnickiego oraz Jadwigi Rajkowskiej - córki lekarza, pozytywisty i społecznika Franciszka Rajkowskiego z Ciechanowa. Jego matka Aniela (z domu Konopnicka) była poetką, a ojciec Antoni, był rotmistrzem i dowódcą szwadronu w 9. Pułku Ułanów Małopolskich (po kampanii wrześniowej trafił do niemieckiego oflagu). Bieleccy mieszkali na kresach wschodnich w miasteczku Trembowla. W 1939 r. jego ojca powołano do obrony ojczyzny, a w kwietniu 1940 r. matkę wraz z synami, 7-letnim Janem i 3-letnim Adamem, wywieziono w głąb Kazachstanu. Rok później matka zmarła na tyfus, a chłopcy tułali się po świecie, przez Uzbekistan, Iran i Afganistan dotarli do Indii i Jamnagaru, księstwa maharadży Jama Saheba of Navanagara, który przygarnął ponad tysiąc polskich dzieci, rozbitków wojennych. Wrócili do Warszawy w 1947 r., gdzie czekał na nich ojciec. Jan Bielecki po ukończeniu weterynarii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przez kilkanaście lat pracował w Ministerstwie Przemysłu Spożywczego, a następnie (do emerytury) w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa. Do końca życia działał aktywnie popularyzując niezwykłą postać Marii Konopnickiej.

Jan Bielecki spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie u boku swojej żony Danuty, zmarłej w ubiegłym roku. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 20 sierpnia 2012 r. w Kościele pw. św. Karola Boromeusza.


O niezwykłym życiu Jana Bieleckiego oraz o Jego kontaktach z Żarnowcem i córką Marii Konopnickiej - Zofią Mickiewiczową, można przeczytać w artykule zamieszczonym w "Rzeczpospolitej" (tygodnik „Plus Minus” z września 2010) .


Copyright (c)2012, Wszelkie prawa zastrzeżone.