Konrad Borek & Jacek Serafin

Była sobie raz opowieść - recital pieśni jidysz


W programie Była sobie raz opowieść znalazły się jedne z najpiękniejszych pieśni i piosenek napisanych w języku jidysz na początku XX wieku. Obok pieśni, po które przez dziesiątki lat sięgano wyjątkowo rzadko, można w nim odnaleźć utwory śmiało mogące się ubiegać o miano szlagierów muzyki żydowskiej. Recital był do tej pory prezentowany między innymi w ramach krakowskich Kulturaliów, w Muzeum Żydowskim Galicja, Synagodze Poppera i Wysokiej, Klubie Jazzowym Piec Art ciesząc się uznaniem krakowskiej publiczności. Każdy utwór został przemyślany i zaaranżowany na nowo, co w efekcie umożliwiło podróż w indywidualnym muzycznym kierunku, w muzyczne regiony bliskie stylistyce poezji śpiewanej, a odbiegające nieco od popularnej muzyki klezmerskiej. Wszystkie pieśni wykonywane są w języku jidysz. Mając jednak na uwadze fakt, że język ten nie jest powszechnie znany, każdy utwór poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem w języku polskim.


Konrad Borek
Absolwent wiedzy o teatrze oraz student etnologii i antropologii kulturowej, a także judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat Jidyszkajtu, uczestnik seminarium "Shavei Israel" w Krakowie, stypendysta The Rotschild Foundation Europe oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Państwa Izrael. Absolwent Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie. Wielokrotny finalista ogólnopolskich konkursów wokalnych, organizowanych m.in. w Tarnobrzegu i Kołobrzegu. Współpracował m.in. z Janem Poprawą, biorąc udział w cyklicznym projekcie odbywającym się na Scenie Fundacji Starego Teatru, pod nazwą "Próba Generalna".

Jacek Serafin
Absolwent klasy fortepianu oraz student w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w wielu konkursach pianistycznych (m.in. VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, XVII Międzynarodowy Konkurs im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim) oraz kameralnych (m.in. Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej we Wrocławiu). Zajmuje się głównie muzyką kameralną oraz prowadzi działalność pedagogiczną.


Copyright (c)2012, Wszelkie prawa zastrzeżone.